poniedziałek, 5 lutego 2024

Pożegnanie ś.p. Romana Korbana - Klub Sportowy "Polonia"

 

POŻEGNANIE ROMANA KORBANA

Zmarł Roman Korban „Żyła”, najstarszy z żyjących polskich olimpijczyków.

W latach 1947-1952 wielokrotnie reprezentował Polskę w biegach średnich. Trzykrotny mistrz Polski na 800 i 1500 metrów oraz uczestnik olimpiady w Helsinkach w 1952 roku.
Przez całe życie związany ze sportem, jako zawodnik, później trener, szef wyszkolenia PZLA, a po wyjeździe z kraju-dziennikarz sportowy i publicysta związany z kilkoma gazetami i z PKOL. 
Pasjonował się historią sportu polonijnego w USA  ( temat jego pracy doktorskiej) i później w Australii, gdzie osiadł na stałe. 

Przyjechał do Australii w roku 1980 ( tuż przed ogłoszeniem w Polsce stanu wojennego) i natychmiast nawiązał kontakt z Polonią. Opisał historię klubu sportowego  Polonia w Plumpton oraz wydał książkę i broszury o Australii. Planował napisać rozszerzona wersję historii Australii.
Był człowiekiem o niespożytej energii i odwadze, w wieku 95 lat pojechał na 4 miesięczną wycieczkę do Polski. 

Był człowiekiem kontrowersyjnym, uroczym i potrafiącym wyprowadzić z równowagi, towarzyskim i jednocześnie bardzo prywatnym, był człowiekiem „kameleonem”. 
Chciał wrócić do Polski na stałe. Jego pogrzeb odbędzie się w Gdyni w maju, w dniu urodzin.
 
Serdecznie zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby podzielić się wspomnieniami o Romanie albo posłuchać o nim, na wieczór pożegnalny do klubu Polonia w Plumpton w piątek 01. 03. 2024 o godzinie 18. 

Prosimy sprawdzić ogłoszenie na stronie klubu Polonia.

Zaprasza syn Jan z Jolantą i Zarząd klubu Polonia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.