piątek, 5 lutego 2021

Seminarium nt. życia i działalności prof. Jana Czochralskiego

 

prof. Jan Czochralski

Szanowni Państwo,

Otrzymaliśmy propozycję  przeprowadzenia seminarium w formie wideokonferencji nt. życia i działalności prof. Jana Czochralskiego.

Propozycja przyszła od dr Pawła Tomaszewskiego z Polski,  biografa prof. Jana Czochralskiego (1885-1953), znanego jako ojca współczesnej cywilizacji elektronicznej.

Prof. Jan Czochralski, polski chemik, metaloznawca jest wynalazcą powszechnie stosowanej do dzisiaj metody otrzymywania monokryształów krzemu, nazwanej później metodą Czochralskiego. Metoda ta jest podstawą procesu produkcji układów scalonych. Monokrystaliczny krzem to serce większości urządzeń elektronicznych. Prof. Czochralski uważany jest za jednego z najwybitniejszych polskich uczonych.

 

Poniżej podajemy informację przekazaną nam przez dr Pawla Tomaszewskiego:

  • Referat ma charakter popularno-naukowy. Przezrocza są z angielskimi podpisami/opisami, ale sam referat jest po polsku.
  • Adresatami mogą być zarówno uczniowie starszych klas szkół podstawowych jak i studenci i osoby dorosle (okazja poznania takiego ciekawego człowieka).
  • Godzina rozpoczecia:     20:00 (czas VIC, NSW,ACT i TAS), 19:30 (czas QLD), 19:00 (czas SA) i 17:00 (czas WA)
  • Czas trwania:                     referat 1 godz., a potem możliwość zadawania pytań i dyskusja
  • Termin spotkania zostanie ustalony wspólnie z prof. Tomaszewskim po zebraniu informacji o zainteresowaniu tym seminarium wśród Polonii australijskiej.
  • Udział w spotkaniu jest bezpłatny.

 

Załączamy Biuletyn przysłany przez dr Tomaszewskiego oraz link do informacji o J.Czochralskim w Wikipedii https://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Czochralski jak również link do wydarzeń Roku Czochlarskiego (2013) http://ptwk.org.pl/en/index.php/patron/2013-rok-jana-czochralskiego/

 

Uprzejmie prosimy zainteresowanych tym ciekawym spotkaniem o przysłanie potwierdzenia uczestnictwa do dnia 20 lutego br.

 

Z poważaniem

 Helena Andrusiewicz

SecretaryBiuletyn 3-2021 (2).pdf

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.