czwartek, 19 grudnia 2013

Spotkanie z Rektorem KULu w Canberze

W niedzielę 22 grudnia będziemy gościć w ośrodku Jana Pawła II w Canberra ks. prof. dra hab. Antoniego Dębińskiego - Rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

Ks. Rektor będzie przewodniczył niedzielnej Mszy św. o godz. 11am  po której będzie okazja do spotkania i rozmowy.

Serdecznie zapraszam na spotkanie z naszym gościem

ks. Przemyslaw S. Karasiuk SChr
Provincial Superior

211 Goyder St, Narrabundah 2604

mob. 0404085041
email: SChrProv@tchr.org

poniedziałek, 25 listopada 2013

Christmas Party under the Christmas Tree

We would like to invite all children along with their parents to a Christmas Party under the Christmas Tree on Saturday 14 December at 3.00pm at the Polish Consulate, 10 Trelawney Street, Woollahra.
Santa Clause has already confirmed his attendance and being Santa, he doesn’t want to disappoint anyone so he would like to know how many of you boys and girls will be coming to see him.
Please RSVP, disclosing gender and age of a child, by 6 December 2013 to : marta.kiec-gubala@msz.gov.pl   or call 93639816.

Marta Kiec-Gubala

czwartek, 14 listopada 2013

Konkurs poetycki


KONKURS NA WIERSZ MIŁOSNY ORGANIZOWANY PRZEZ JPII POLISH AMERICAN POETS ACADEMY

 

REGULAMIN KONKURSU

1. W konkursie może wziąć udział każdy kto ukończył 16 lat, niezależnie od kraju zamieszkania, zarówno poeci z dorobkiem artystycznym, jak i ci, którzy piszą “do szuflady”. 

 

2. Na konkurs należy nadesłać od 1 to 7 wierszy, w języku polskim lub angielskim. Nadesłane wiersze, których długość nie powinna przekraczać 40 linii, mogą być rymowane lub białe.

 

3. Prace konkursowe wraz z krótkim listem przewodnim zawierającym imię, nazwisko, adres zamieszkania, nr tel., adres emailowy, tytuły prac konkursowych oraz krótką notę biograficzną należy przesłać elektronicznie (emailem) w formie załącznika na adres: jpiipapa@mail.com lub jpiipapa@gmail.com lub jpiipapa@outlook.com .

 

4. Wpisowe (donation)* wysokości $5 za każdy wiersz w formie czeku lub Money Order wystawionego na Polish American Poets Academy należy przesłać na adres: Polish American Poets Academy, PO Box 3163, Wallington, NJ 07057, USA.

 

Wpisowe można również przesłać za pośrednictwem Western Union i Paypal po uprzednim skontaktowaniu się z Akademią.

 

Członkowie JPII Polish American Poets Academy są zwolnieni z wpisowego. Informacje nt. członkostwa w Akademii na www.e-businesscardexchange.com w sekcji JPII PAPA.

 

Uczestnicy konkursu nie posiadający dostępu do internetu proszeni są o przesłanie prac konkursowych wraz z listem przewodnim oraz wpisowym na adres: Polish American Poets Academy, PO Box 3163, Wallington, NJ 07057, USA.

 

5. Termin nadsyłania prac konkursowych upływa  15 GRUDNIA 2013 r.

 

6. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac. Wzięcie udziału w konkursie jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na regulaminowe warunki uczestnictwa.

 

7. Rozstrzygnięcie konkursu jest planowane na 15 stycznia 2014 r. Zwycięzcy zostaną poinformowani drogą emailową lub listowną i ogłoszeni na stronach internetowych: www.e-businesscardexchange.com w sekcji JPII PAPA.

 

8. JPII Polish American Poets Academy, Inc. oraz Business Card Exchange Group & Media Online (główny sponsor Akademii) zastrzegają sobie prawo do publikowania wybranych prac konkursowych zarówno w wersji internetowej, jak i w druku. Autorzy prac konkursowych zachowują prawa autorskie niezależnie od wyników konkursu.

 

9. Główne nagrody konkursowe:

I NAGRODA: $300 i roczne członkostwo w Akademii

II NAGRODA: $200 i roczne członkostwo w Akademii

III NAGRODA: $100 i roczne członkostwo w Akademii

Ponadto przewidziane są nagrody specjalne i wyróżnienia.

10. Prace konkursowe będą oceniane przez panel jurorów współpracujących z JPII Polish American Poets Academy, Inc. oraz przez Kapitułę Akademii.

 

11. Wszelkie pytania dotyczące konkursu i członkostwa oraz opcji sponsoringu należy przesyłać na azdres: jpiipapa@mail.com lub ada.wolski@mail.com . Więcej informacji na

www.e-businesscardexchange.com w sekcji JPII PAPA.



 
W imieniu JPII Polish American Poets Academy
Z poetyckim pozdrowieniem,
 
Barbara Alex Aleksandrowicz, Prezes



*JPII Polish American Poets Academy, Inc. jest organizacją niedochodową. Ze względu na status Akademii (charity) wszelkie formy darowizny mogą być odpisane od podatków.

 

czwartek, 31 października 2013

Bal Debiutantek w Liverpool

Podhale Folklore Ensemble cordially invites everyone to the Debutante Ball.

Young Ladies dressed in white gowns, will be presented to society in a traditional setting where they will perform two beautiful ballroom dances.

Ladies who are interested in being a Debutante are welcome and should contact Daniel Gadd by 25th October 2013 on 0418 996 671.

To purchase tickets, which cost $65, please contact Lyn Iglinski by 15th November 2013 on 9724 9604.

 Henry Iglinski
Secretary Polish Association of Cabramatta
Phone: 9724 9604

sobota, 26 października 2013

POMOC RODAKOM - Obiad charytatywny

BISTRO W SALI LUSTRZANEJ KLUBU POLSKIEGO W ASHFIELD

Restauracja Kameralna zaprasza na niedzielny obiad 27 pazdz. od 1pm-2.30pm w sali lustrzanej
Zupa ogórkowa
Bitki wołowe w sosie własnym
Ziemniaki puree
Sałatka ze świeżych warzyw
Marchewka z masełkiem
Ciasta według tradycyjnych receptur babuni
Kawa lub herbata
 
Cena $20.00
 
Od każdego kupionego obiadu $10 zostanie przeznaczone na POMOC RODAKOM, którzy stracili wszystko w ostatnich pożarach.
 
We offer Sunday Lunch 27th Oct from 1pm-2.30pm in the Mirror Hall
Cucumber soup
Beef cutlets in sauce
Potatoes puree
Garden salad
Buttered carrots
Cakes prepared with our traditional grandma’s recipes
Coffee or Tea
 
Price $20.00
 

For every $20 you spend $10 will be donated to help support the people from our country who are struggling at the moment due to the bushfires.
 

Sylwia Gnych

środa, 16 października 2013

Uniwersytet Rzeszowski szuka kontaktów w Australii

Nazywam się Mariola Grzebyk i jestem nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Rzeszowskim, na Wydziale Ekonomii. Od kilku lat na naszym uniwersytecie są wykorzystywane środki unijne poprzez realizowane projekty i granty. Jednym z nich jest projekt: UR-nowoczesność i przyszłość regionu. W ramach tego projektu istnieją możliwości wyjazdów indywidualnych i grupowych – max 5 osób- nauczycieli akademickich do innych uczelni na całym świecie. Celem tych wyjazdów jest poznanie metod i technik stosowanych w pracy nauczyciela akademickiego, obserwacja zajęć dydaktycznych, udział w seminariach, zapoznanie się z pracą uczelni jako całością, czy nawiązanie współpracy naukowej na różnych polach. Podróż i wszystkie koszty pobytu są pokrywane przez Unię Europejską. Aby starać się brać udział w tym konkursie należy nawiązać współpracę z tymi uczelniami i dostać potwierdzenie o przyjęcie danej grupy. Ponadto trzeba wypełnić szereg innych ważnych dokumentów. Informacje na ten temat znajdują się na stronie internetowej naszej uczelni, więc można przeczytać więcej http://www.univ.rzeszow.pl/

W związku z tym staramy się znaleźć uczelnię, która nas przyjmie. Bardzo proszę o pomoc i jakąkolwiek informację czy istnieje szansa przyjazdu do uczelni która wyrazi na to zgodę  na 10 dni w dowolnym terminie dogodnym dla tej uczelni. Znamy język angielski, więc z porozumieniem nie powinno być problemu. Prosimy o możliwość zamieszczenia tego ogłoszenia na Państwa portalu internetowym.

Gorąco pozdrawiam

Mariola Grzebyk, PhD

University of Rzeszów

Poland

wtorek, 8 października 2013

Warsztaty Genealogiczne

Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej
                    zaprasza
na Warsztaty Genealogiczne pt.:

"Family history and the art of story"

Gosciem spotkania bedzie pisarz - Arnold Zable

sobota 26 pazdziernika 2013 r.
w godzinach  10.00 - 16.00

Millenium House, 296 Nicholson St., Footscray

Obowiazuje rezerwacja - wstep $ 35

Kontakt: Ms. Lucyna Artymiuk  tel. (03) 9792 1835
lub mail: lucynaartymiuk@bigpond.com


Serdecznie pozdrawiam
Boguslaw Kot  (sekretarz MAPA)

środa, 25 września 2013

Songs by Marian Hemar - koncert odwołany

Dear friends of Adria,
 
It's my regret to have to tell you that the concert 'Songs by Marian Hemar' which was to be held this Sunday the 29th of September at 3:30pm at the Ashfield Polish Club has been postponed until further notice due to unforseen circumstances.

Best wishes,
Adam

wtorek, 10 września 2013

Dzień pamięci Polskich Ofiar Holokaustu Chrześcijańskiego

Zjednoczone Polskie Organizacje Kombatanckie w N.P.W, uprzejmie zapraszają na Msze Świętą w niedzielę dnia 15 Września 2013 o godzinie 12.00 W kościele St. Vincent de Paul, Ashfield, poświęconą Polskim Ofiarom Holokaustu Chrześcijańskiego, hitleryzmu i bolszewizmu. Patronem tego dnia jest św. Maksymilian Kolbe, a dzień 14 września jest dniem jego urodzin. Dzień pamięci został ustanowiony przez Radę Polonii Świata w roku 1997. Święty Maksymilian Maria Kolbe zmarł 14 Sierpnia 1941 roku.
 

środa, 28 sierpnia 2013

KONCERT MUZYKI POLSKIEJ



                          1 września w Klubie Polskim w Ashfield

“… Przemoc nas zwyciężyć chciała

Kraj zmieniła w gruzów stos.

Ale żyje Polska cała

póki w polskiej piersi głos...”

 

Tę rocznicę będziemy zawsze wspominać! Polska, którą obydwa mocarstwa Niemcy i Rosja, skazały 74 lata temu na zagładę, żyje i żyć będzie! Głos tej Polski zaczarowany w najpiękniejszych nutach naszych klasycznych i współczesnych kompozytorów niosą dookoła świata polscy muzycy, których właśnie gościmy w Sydney.

Niech nikogo z nas nie zabraknie na wspaniałym Koncercie. Utwory F. Chopina, K. Szymanowskiego i W. Lutosławskiego, usłyszymy w wykonaniu:

Mariana Sobuli – fortepian, Katarzyny Pasławskiej – wiolonczela, Piotra Tomasza Szczepanika – fortepian oraz duetu Barbary Borowicz – klarnet i Anny Miernik-Sobula – fortepian. Koncert poprowadzi w dwu językach zawodowy konferansjer – Wojciech S. Wocław.

Serdecznie zapraszamy wszystkich Polaków! Przyjdźcie! Przyprowadźcie swoich przyjaciół nawet tych niemówiących po polsku. Takiej okazji nie wolno nam zmarnować!

Do zobaczenia w niedzielę 1 września w Klubie Polskim w Ashfield. Początek Koncertu o godzinie 3.30 po południu.

Dodatkowe informacje oraz zamawianie biletów:

B&M Łacek                                                                   A.&M Rosiak

tel  9798 8690                                                             tel.47 544 049

 

Całkowity dochód z Koncertu przeznaczony będzie na pokrycie kosztów związanych z ubezpieczeniem dorocznego festiwalu – Polskie Boże Narodzenie na Darling Harbour


Marianna Łacek

poniedziałek, 19 sierpnia 2013

DNI MUZYKI POLSKIEJ W KLUBIE POLSKIM W ASHFIELD


 Zastanawiasz się jak celebrować w tym roku Dzień Ojca? Chcesz aby to był dzień inny od wszystkich dotychczasowych? Mamy dla Ciebie i dla całej Twojej rodziny propozycję! Pomyśl! Podejmij decyzję! Nie pożałujesz!

Udział w Koncercie Muzyki Polskiej, to niepowtarzalna okazja aby celebrować Dzień Ojca. Pięcioro światowej sławy muzyków wykona wspaniałe i przyjemne dla ucha utwory polskich kompozytorów.

Muzyka przemawia do każdego, a konferansjer biegle mówi po angielsku. Można więc śmiało zaprosić niemówiących po polsku członków dalszej rodziny oraz australijskich przyjaciół. Będzie czego posłuchać! Będzie się czym pochwalić!

Koncert Muzyki Polskiej odbędzie się w niedzielę, 1 września o godz. 3.30 po poł. w Klubie Polskim w Ashfield (73 Norton St. Ashfield).

Bilety w cenie $25 oraz $20 zniżkowe można już nabywać, rezerwując tym samym najlepsze miejsca na Koncert.

Informacje i rezerwacja biletów:

B. & M. Łacek                                                                       A. & M. Rosiak

tel (02) 9798 8690                                                              tel (02) 47 544 049

Cały dochód z Koncertu przeznaczony będzie na pokrycie kosztów ubezpieczenia Wielkiego Polskiego Festiwalu – Polish Christmas in Darling Harbour

sobota, 3 sierpnia 2013

The Polish School of Sydney - City2Surf


Dear Parents, Students and School Supporters,

 As you know, our school  is a non-profit  organization.   We  provide  high  quality teaching for  a very reasonable price.   To help keep it this way - here is a great way you can help The Polish School of Sydney to raise some much needed funds for the school, and it is easy and fun too!
 
Our school will be manning the North Bondi drink station during the 2013 City to Surf Race on Sunday morning, August 11th.

 The school will receive $30 for every person, no matter how big or small, who registers and helps with passing refreshments to the race participants. It really is that easy! For example, a four person family will raise $120 for the school. So please come and help! We hope to see you all there!

Location –

Bondi Golf Club bus shelter on Military Rd, North Bondi.

Approximately 100 metres south of Blair St.

Time – From 6 am.

Approximate duration of the event: 3 hours (please come even if you cannot stay for the whole event, we will still raise $30 per person.)

See how we have done it  in previous years:



For more details please talk to Zbyszek Sobota, the President of the Parent Committee.

Mob: 0414313478,  email: school@polishschool.org.au

Or Marta Malkiewicz – mob. 0416 032 267. Parent and Committee Member

czwartek, 1 sierpnia 2013

Forum Młodych Członków Klubu Polskiego w Ashfield


Piątek, 02 sierpnia o godzinie 19.00 Koktail Bar

Forum Młodych Członków Klubu Polskiego

Jeśli jesteś w wieku do 35 lat
Zapraszamy na spotkanie z członkami Zarządu na nieformalne spotkanie gdzie odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące naszego Klubu.

Serwujemy lekkie przekąski
Anette Chris

piątek, 26 lipca 2013

Ratujmy Polski Klub

Drodzy rodacy,
 
Tak odwaznych ludzi, jak Pani Ewa Baczynska, jest coraz wiecej. Pozwolila mi ona wczoraj opublikowac tutaj www.PolishSydney.com jej komentarz, gdzie mowi otwarcie o swoich doswiadczeniach z klubem.
 
Mimo tygodnia spontanicznego “urlopu” full time I snu czasem po 3 godziny, nie nadazam odpowiadac na wszystkie emaile, za co przepraszam. Porazajace jest czasem to co czytam, ale motywuje do wykorzystania calego urlopu na ten rok na walke o Polskosc w Sydney, dla moich dzieci. Byl jeden negatywny, I jeden wulgarny komentarz, na ktore odpowiedzialem na naszej stronie. Inne komentarze sa bardzo pozytywne, motywujace, mysle, ze juz spokojnie od przeszlo stu osob, w listach, telefonach, od mlodych, I starszych, I tych naprawde seniorow, po Polsku I po Angielsku, i ponad 120 rekomendacji na facebooku w zaledwie 3-4 dni. Dziekujemy za to niesamowite wsparcie.
 
Dochodzi do mnie, ze zarzad klubu zapewnia wszystkich o tym, ze nie ma zagrozenia by sprzedac nawet czesc klubu. Ze wszystko jest ok. Chcialbym wierzyc. Prawda jest taka, ze klub traci i tracilby wiecej bez restauracji, starci bardzo tez na jej wyrzuceniu. Straty, straty. I z jakiego powodu? (zobacz tutaj na samym dole: http://www.polishsydney.com/wizytowka-polski.html - bez powodu.) A co sie stanie gdy przez te straty klub przestanie splacac raty? Jakis bankowiec moze zazadac splaty kredytow, I sprzedaz stanie sie koniecznoscia. I to mi potwierdzilo wielu czlonkow. Czy zarzad wtedy zaplaci? Gdzie jest granica? Uwazam, ze to bardzo niebezpieczna sytuacja. Zwracam sie wiec tez z apelem do przeciwnikow, zeby uwzglednili, ze to blokowanie imprez, odpychanie od klubu ludzi I dochodu, a na koniec wyrzucanie dochodowej dla klubu restauracji, to sa fakty, ktore szkodza rozwojowi, I logicznie patrzac moga spowodowac zablokowanie splat I sprzedaz, bo bedziemy do tego zmuszeni. Dlatego, zwracam sie z prosba o zadawanie pytan Zarzadowi Klubu, pytan o szczegoly, o rzeczowa konwersacje, bazujaca na faktach, a nie na polityce czy pozycji w hierarchii. Tak, rozumiem, tez probowalem pytac, odpowiedzi nikt mi nie dal, I zostalem wyrzucony.
 
Ale zadawac pytania mysle, ze naprawde trzeba, bo jak sie dowiedzialem, to wydano ponoc bardzo duze sumy by uatrakcyjnic ten klub, a pierwsza wizytowka klubu przy wejsciu wyglada tak (prosze nie zapomniec podzielic sie z innymi): http://polishsydney.com/wizytowka-polski.html. To jest punkt decyzyjny nowo-przybylych. Wejsc czy wyjsc. Pierwsze wrazenie o Polakach. Jak taki mlody czlowiek ma zdecydowac, zeby do tego klubu wejsc widzac takie wejscie? Jak oczekiwac w nim dumy z bycia Polakiem?
 
Ja sam chetnie wstawie ladne nowe sofy. Bardzo chetnie. Ale juz wlasciciele restauracji wniesli tyle nowych ladnych rzeczy I teraz sie ich wyrzuca w skandaliczny sposob! To co sie stanie z takimi sofami jak wstawie? Czego oczekiwac? Co to za przyklad dla tych wszystkich co tez chca cos dla tego klubu dac?! Az starch jak slysze ile tam podobno pieniedzy zuzuto, po spadkach, darowiznach, ubezpieczniu, ponoc tylko to co wymieniam to juz pare setek tysiecy przez kilka ostatnich lat, plus dochody z obrotow jakie by nie byly. Poszlo na uatrakcyjnienie klubu? Kto tym zarzadza? Dlaczego tak sie bronia, I rozmowy tylko przez prawnikow?
 
Co robic? Zostalo tylko troche ponad tydzien.
 
Prosimy o podpisanie petycje do zarzadu o nie wyrzucanie restauracji, ktora jest nasza jedyna nadzieja na rozwoj klubu
Petycja czeka na Panstwa do podpisu w samej restauracji w klubie (Adres: 73 Norton St, Ashfield, NSW 2131)
Jak ktos moze zebrac wiecej glosow wsrod swoich znajomych, to tu jest wzor petycji do wydrukowania:  http://polishsydney.com/petycja-o-zachowanie-restauracji.html (Prosze rowniez glosowac online, wszystkie podane dane nie beda publikowane I moga byc zachowane do wgladu przez Zarzadu Klubu).
Bycie czlonkiem wzmocni efekt.
Po zebraniu podpisow na petycjach, bardzo prosimy zostawic te petycje, albo w restauracji, albo przeslac kopie bezposrednio na moj numer FAX: 02 4786 0066 I kopie na email: petycja@kurek.it.
Porsze o promocje na facebook, twitter I posylanie do wszystkich znajomych, z prosba o posylanie do ich znajomych.
 
Jest ogromna potrzeba by nowi czlonkowie wstapili do klubu, by wesprzec obecny zarzad w zapoznaniu sie z opiniami ludzi obiektywnych, nie zwiazanych do tej pory z klubem, ale zwiazanych z Polska. Ludzi, ktorzy tez chcieliby z tego dobra kulturowego jakim jest “Nasz Klub” moc skorzystac, by nie tracic polaczenia z ojczyzna, ktora kochaja.
 
I sa czlonkowie, ktorzy chetnie zasponsoruja wszystkich tych, ktorym polska kultura lezy na sercu. Wystarczy wydrukowac aplikacje:  http://www.polishsydney.com/application.html I przyniesc ze soba na jedno ze spotkan. Bedziemy miec troche wydrukowane ale lepiej miec aplikacje ze soba na wszelki wypadek. W najblizszych dniach, bedzie pare okazji, by sie z czlonkami spotkac, porozmawiac i zapisac do klubu. W razie problemow, prosze o kontakt.
 
Czego chcemy? Dialogu, by klub otworzyl sie na rozwoj. Mamy wstepny plan.
 
Kalendarz spotkan:
 
2013.07.26 – Piatek. godz. 7 pm. Polski Klub w Bankstown (11 East Terrace, Bankstown, NSW  2200).
 
2013.07.27 – Sobota. godz. 2 pm – 6 pm. Miejsce ustalamy.
 
2013.07.28 – Niedziela – 12 pm – To spotkanie z Panem Bogiem. Msza Swieta w intencji pozytywnego rozwiazania problemow w Klubie Ashfield.
 
Zapraszamy tez do klubu, by zobaczyc co tam sie chce zniszczyc, I by bronic rozwoju klubu wlasnym podpisem, codzinnie od 5 p.m. do 9 p.m. w Niedziele od 1 p.m. do 8 p.m.
 
O kolejnych zoorganizowanych spotkaniach bede informowal.
 
Czekam na Panstwa komentarze I prosze o kontakt tez I z pomyslami jak ratowac ten dorobek polskiej kultury. Pomyslow uzbieralo sie juz sporo, ale tych nigdy za wiele.
 
Pozdrawiam
Marcin Kurek

poniedziałek, 1 lipca 2013

Pożegnanie w Konsulacie

Szanowni Państwo,
Serdecznie zapraszam osoby mieszkające lub przebywające czasowo w Sydney na spotkanie w Konsulacie w niedzielę 7 lipca 2013 r. o godz. 18.00. Spotkanie, obejmujace część artystyczną oraz poczęstunek, będzie stanowiło okazję do pożegnania wszystkich konsulów z obecnego zespołu placówki (Małgorzaty Gromann, Ewy Krajewskiej, Dominiki Mosek oraz mnie samego), którzy w najbliższych tygodniach zakończą swoją misję w Australii.

  Nie ma konieczności wcześniejszego potwierdzania udziału – zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

  Z poważaniem,


Daniel Gromann
Konsul Generalny
Konsulat Generalny RP w Sydney

niedziela, 16 czerwca 2013

45. Zjazd Delegatów Rady Naczelnej Polonii Australijskiej - sprawozdanie


45. Zjazd Delegatów Rady Naczelnej Polonii Australijskiej

 

W dniach 8 - 9 czerwca 2013 w Brisbane, stolicy stanu Queensland, odbył się 45. Zjazd Delegatów Rady Naczelnej Polonii Australijskiej. Gospodarzem Zjazdu było Stowarzyszenie Polaków w Queensland.

 

W godzinach porannych w sobotę, 8 czerwca otwarto obrady 45. Zjazdu. Gości przywitał prezes Rady Naczelnej, dr Janusz Rygielski. Przewodniczącym Zjazdu został dr Włodzimierz Wnuk. Gość honorowy, konsul Daniel Gromann uczestniczył w pierwszym dniu obrad. W zjeździe uczestniczyli również goście – koledzy z organizacji polonijnych w Nowej Zelandii: Dorota Szymańska, prezes Związku Polskiego w Christchurch oraz Marian Ceregra, sekretarz Rady Polonii Nowozelandzkiej. Przybył także Jan Szuba z Melbourne, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego PolArt2015. Media Polonijne były reprezentowane przez SBS, 3ZZZ i Puls Polonii. Zjazd rozpoczęto krótką modlitwą, która poprowadził ks. Zenon Broniarczyk z parafii pw. Naszej Pani Zwycięskiej w Bowen Hills, Brisbane.

 

Wstępnie wydano 47 mandatów jedenastu organizacjom członkowskim (Federacja Polskich Organizacji w Wiktorii – 20; Stowarzyszenie Polaków w Queensland – 8; Federacja Polskich Organizacji w Australii Płd. – 5; Związek Polaków w Hobart – 3; Rada Polonii w Australii Zachodniej – 2; Fundacja Kresy – Syberia – 2; Fundacja Polska w NPW – 1; Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej w Wiktorii – 1; Polska Macierz Szkolna w NPW – 2; Kościuszko Heritage – 1, Komisja Oświatowa Polonii Australijskiej - 2). Z powyższych tylko trzy organizacje w pełni spełniły statutowe wymagania (Fundacja Kresy – Syberia, Związek Polaków w Hobart, Federacja Polskich Organizacji w Płd. Australii).

 

Wydane mandaty zapewniły wymagane kworum, więc otwarto 45. Zjazd Delegatów.

Na asesorów wybrano Annę Kurzak, Bożenę Iwanowską oraz Teresę Koronczewski a sekretarzami zjazdu zostały Grażyna Kornel i Barbara Andrusiewicz.

 

Następnych sześć organizacji członkowskich opłaciło składki członkowskie długo po terminie określonym w statucie Rady Naczelnej, w związku z czym komisja weryfikacyjna wstrzymała wydanie mandatów tym organizacjom. Statut Rady daje organizacjom członkowskim prawo odwołania się od decyzji komisji weryfikacyjnej do zjazdu. W głosowaniu delegaci zatwierdzili przyznanie dalszych 13 mandatów (Krajowe Stowarzyszenie Polskich Kombatantów w Australii – 5; Rada Organizacji Polskich w ATS – 3; Związek Polski w Newcastle – 2; Oddział Koła Armii Krajowej w NPW – 1; Zjednoczenie Kół Polek w Australii – 1; Związek Harcerstwa Polskiego w Australii – 1).

 

Federacja Polskich Organizacji w Nowej Południowej Walii wzbudziła poważne kontrowersje, ponieważ nie opłaciła składek członkowskich w roku 2012, a ponadto składki członkowskie za rok 2013 uregulowała miesiąc po terminie i ubiegała się o potrojenie liczby mandatów w porównaniu z rokiem 2011. Po dłuższej dyskusji i odwołaniu się do zjazdu, delegaci w głosowaniu przyznali Federacji 15 mandatów. Zobowiązano prezesa Federacji w NPW do uregulowania zaległych składek i przestrzegania ustawowych terminów opłat członkowskich w przyszłości.

 

W poczet organizacji członkowskich przyjęto nową organizację - Quo Vadis Conference, której przyznano jeden mandat.

 

Porządek obrad przyjęto z małymi poprawkami.

 

Następnie przyjęto protokół z 44. Zjazdu delegatów Rady Naczelnej z poprawkami. Podjęto kwestię przygotowania przyszłych protokołów w języku angielskim. Ustępujący Prezes Rady Naczelnej odczytał swoje sprawozdanie. Przedstawiono sprawozdanie finansowe Skarbnika, Komisji Rewizyjnej i Audytora/Rewidenta. Jadwiga Solka-Krajewska przedstawiła sprawozdanie Funduszu Wieczystego. Wyjaśniła, że dotacje przyznawane są wnioskodawcom należącym do struktur polonijnych lub posiadającym poparcie organizacji stanowych, działających w ramach Rady Naczelnej. Przewodniczący Komisji Arbitrażowej, Marian Pawlik odczytał sprawozdanie Komisji. Nawiązując do długo dyskutowanej na poprzednim Zjeździe sprawy sporu między byłym prezesem Rady Organizacji Polskich w Australijskim Terytorium Stołecznym a nowo ukonstytuowanym zarządem, delegatka Eva Roslan odczytała raport o decyzji rzecznika ds. rejestracji organizacji społecznych, który potwierdził prawomocność nowego zarządu, a tym samym zamknął sprawę. Małgorzata Kwiatkowska przedstawiła oddzielne sprawozdanie Komisji Rewizyjnej Rady Naczelnej dotyczące Funduszu Wieczystego, w którym zalecono zrewidować regulamin Funduszu Wieczystego i opracować przejrzysty proces rotacji i zatwierdzania członków komitetu administracyjnego Funduszu. Komisja Rewizyjna podkreśliła, że komitet administracyjny Funduszu Wieczystego nie udostępnił ksiąg finansowych i jakichkolwiek innych dokumentów oraz korespondencji, co nie pozwoliło na ocenę procesu inwestowania kapitału i korzystania z konta operacyjnego.

 

W dyskusji nad sprawozdaniami poruszono następujące sprawy:

·         zwrócono się z prośbą o opublikowanie zasad przyznawania dotacji przez Fundusz Wieczysty oraz podanie terminów składania wniosków do publicznej wiadomości,

·         pochwalono zaangażowanie przewodniczącej Solki-Krajewskiej w prace Funduszu Wieczystego i podkreślono, że ocena działalności Funduszu przez Komisję Rewizyjną miała na celu udzielenie konstruktywnej pomocy dla usprawnienia funkcjonowania Funduszu, a Komisja Rewizyjna została skierowana do podjęcia kontroli na podstawie decyzji delegatów 44. Zjazdu,

·         zawiodła komunikacja pomiędzy prezydium Rady Naczelnej a Federacją w NPW i apelowano aby nowe prezydium poprawiło tę sytuację,

·         reprezentant Komitetu PolArt w Melbourne, Jan Szuba przedstawił skład komitetu następnego PolArtu i wstępne przygotowania do PolArtu 2015 w Wiktorii. Wyraził troskę o fundusze konieczne do przeprowadzenia tak znaczącej imprezy jak jest PolArt i nadzieję, ze komitetowi uda się zachęcić dużą liczbę sponsorów oraz poparł projekt powołania stałego komitetu PolArtu, który zapewnił by ciągłość doświadczeń,

·         delegat Związku Polaków w Hobart, Tomasz Prokop przedstawił kwestię dzielenia dochodu z PolArtu określoną regulaminem festiwalu i propozycją ostatniego komitetu PolArtu w Perth, która stwarza precedens i zagrożenie potencjalnym brakiem funduszów na następne festiwale,

·         prezes Związku Polaków w Christchurch, Dorota Szymańska podziękowała za zaproszenie na zjazd i możliwość poznania struktur i pracy Rady Naczelnej, a także za poparcie w Radzie Polonii Świata, co pozwoliło kolegom z Nowej Zelandii na uczestnictwo w zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy w Polsce w 2012 roku,

·         Marian Ceregra, sekretarz Rady Polonii Nowej Zelandii przedstawił historię powstania Rady oraz wyraził nadzieję na bliską współpracę z Polonią australijską,

·         sprawa wysokości składek członkowskich: Skarbnik proponowała, aby zwiększyć je do 130 dolarów od każdych 50 członków, Zygmunt Bieliński sugerował, aby je obniżyć (100 dolarów od każdych 100 członków),

·         ubolewano nad nierozwiązaną sprawą procesu sądowego pomiędzy Stowarzyszeniem Polskich Kombatantów Koło nr 5 w Kanberze a Krajowym Zarządem Stowarzyszenia i brakiem chęci polubownego rozwiązania/porozumienia, co naraża Polonię australijską na kolosalne straty finansowe.

 

Konsul Generalny RP Daniel Gromman poprosił o głos i zwrócił się do delegatów dziękując za dotychczasową współpracę. Poinformował, że w połowie sierpnia kończy swoją kadencję i wraca z rodziną do Polski.

 

Wyznał, że będzie mile wspominał swą pracę w Australii, możność poznania Polonii i nawiązania kontaktów osobistych. Skorzystał z okazji, aby pożegnać się z delegatami przybyłymi na Zjazd oraz organizacjami jakie reprezentują.

 

Udzielił też kilku rad, m.in. sugerował, aby starać się o pomoc finansową Polski w organizowaniu dużych imprez (np. PolArtu czy Festiwali) poprzez pośredników, zarejestrowanych w Polsce, a którzy mają dobrą renomę i prawo stawania do przetargów/konkursów na wspólne przedsięwzięcia MSZ i Polonii, a także zadaniowe usługi/pomoc dla Polonii.

 

Po zamknięciu dyskusji przyjęto sprawozdania i udzielono absolutorium ustępującemu prezydium (67 za, 4 wstrzymujących się, 4 przeciw).

 

Przystąpiono do wyboru nowego prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.

 

Dwaj kandydaci na stanowisko prezesa, Leszek Wikarjusz z Queensland oraz Marian Pawlik z Wiktorii krótko przedstawili się i swoje programy dla Rady Naczelnej. Delegaci zadawali pytania. W tajnym glosowaniu delegaci wybrali Leszka Wikarjusza (39:36).  Przez aklamację wiceprezesem został Tomasz Prokop z Tasmanii.

 

Prezes Wikarjusz przedstawił nowe prezydium do którego weszli Basia Andrusiewicz (sekretarz, Queensland), Gosia Adamkiewicz (skarbnik, Queensland), dr Włodzimierz Wnuk (wice sekretarz, Wiktoria), Ita Szymańska (rzecznik, Queensland), Andrzej Strzemieńczyk-Gołkowski (administrator strony internetowej, Queensland), Małgorzata Kwiatkowska (NPW) oraz Ryszard Chaustowski (Południowa Australia).

 

W skład Komisji Arbitrażowej weszli Marian Pawlik (przewodniczący), Teresa Koronczewski, Bożena Iwanowska, Zygmunt Bieliński, Irena Janus-Olchowik, Edward Szczepański (wszyscy z Wiktorii) oraz Maciej Fibrych (Queensland).

 

Następnie wybrano Komisję Rewizyjną, do której weszli Aleksander Gancarz (ATS) oraz Marek Gierkowski, Józef Magoń, Janina Kłoda i Jan Suchowiecki (wszyscy z Queensland).

 

W niedzielę, 9 czerwca kontynuowano obrady po Mszy Św. w Bowen Hills, w której uczestniczyła część delegatów.

 

Zgodnie z pkt 3 par. 2 statutu Rady Naczelnej poproszono przewodniczącą Funduszu Wieczystego o przedstawienie nazwisk trzech ustępujących administratorów Funduszu. Przewodnicząca Solka-Krajewska wymieniła A. Satałę, M. Nowak i E. Cesarską. Przewodniczący Zjazdu poprosił delegatów o wskazanie kandydatur nowych administratorów, z których  Prezydium Rady Naczelnej wybierze nowych administratorów.  Zaproponowano następujące kandydatury: S. Wiśniowski,

A. Pacewicz, R. Czernkowski, A. Satała, M. Nowak, E. Cesarska (wszyscy z NPW), M. Fibrych (Qld), S. Biała (ATS).

 

W wyniku dyskusji i zaproponowanych podczas Zjazdu postulatów, nowe Prezydium w programie prac w roku 2013-14 zamierza uwzględnić między innymi następujące zadania:

·         stworzyć sprężysty, aktywny sekretariat, który uporządkuje sprawy administracyjne, a w szczególności usprawni funkcjonowanie sekretariatu oraz zajmie się kwestiami komunikacji z organizacjami członkowskimi poprzez wykorzystanie możliwości internetowych takich jak specjalne adresy emaliowe, zewnętrzne platformy komunikacji – jak na przykład elektroniczny biuletyn informacyjny (przy zachowaniu dotychczasowych form przekazywania zawiadomień pocztą lądową do organizacji, które nie korzystają z poczty elektronicznej),

·         powrócić do egzekwowania czynności administracyjnych zgodnie ze statutem Rady Naczelnej, które od lat są zaniedbywane przez kolejne prezydia jak i większość organizacji członkowskich (zwoływanie Zjazdu delegatów oraz opłacanie składek członkowskich w ustawowym terminie),

·         opracować szerszy regulamin weryfikowania i zatwierdzania składek członkowskich, aby uzyskać przejrzystość członkostwa w strukturach organizacji należących do Rady Naczelnej oraz uniknąć drastycznej fluktuacji liczby mandatów w latach wyborczych i niewyborczych,

·         zająć się Funduszem Wieczystym, a przede wszystkim zrewidować jego regulamin, opublikować jasne zasady składania wniosków i przyznawania dotacji (z preferencją do jednorazowego, rocznego cyklu rozdziału dotacji) m. in. na witrynie Rady Naczelnej, a także wprowadzić wyraźnie określone zasady powoływania członków komitetu administracyjnego Funduszu Wieczystego,

·         powołać stały komitet organizacyjny PolArtu, który będzie łącznikiem pomiędzy poprzednim i następnym  komitetem kolejnego festiwalu w danym stanie,

·         zakończyć redakcję i opublikować biuletyn o osadzie polskiej w Polish Hill River w Południowej Australii.

 

Na miejsce 46. Zjazdu zaproponowano Kanberę oraz Brisbane. Wybrano Kanberę. Prezydium ustali i opublikuje datę następnego Zjazdu oraz poinformuje organizacje członkowskie pocztą elektroniczną lub zwykłą.

 

Andrzej Kozek (Puls Polonii) przedstawił witrynę Australian Dictionary of Biography i apelował, aby umieszczać tam biogramy zasłużonych Polaków z Australii.

 

Zjazd zamknięto odśpiewaniem polskiego hymnu narodowego.

 

 

Rzecznik

Prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej