środa, 22 sierpnia 2012

Prośba o sparcie dla studentki

Dzień dobry,
Zwracam się do Państwa z zapytaniem odnośnie możliwości uzyskania dla naszej studentki wsparcia finansowego na czas jej pobytu na studiach w Australii. Liczę bardzo, iż będą Państwo w stanie wspomóc nasze póki co bezowocne poszukiwania.
 
Nazywam się Beata Bloch i jestem Koordynatorem Biura Współpracy z Zagranicą Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. Kontaktowałam się z prośbą o radę z Konsulatem Generalnym w Sydney i Pan Daniel Gromann, Konsul Generalny, poradził mi skontaktować się z polonijnymi portalami internetowymi.  

Pierwszy raz nasza studentka, pani Katarzyna Stręk,  ma szansę zrealizować część toku studiów w Australii i wspomóc naszą instytucję w zacieśnianiu niedawno rozpoczętej współpracy.
Od 19 do 31 marca 2012 roku w Galerii Kobro, mieszczącej się na terenie naszej uczelni,  prezentowana była wystawa "Wspólna Wizja... Shared Vision..." będąca wspólnym przedsięwzięciem ASP w Łodzi i Queensland College of Art w Brisbane. (http://www.asp.lodz.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1644%3Awspolna-wizja&catid=136%3Agaleria-kobro&Itemid=189&lang=pl - link do informacji na stronie ASP, http://www.griffith.edu.au/visual-creative-arts/queensland-college-art - strona uczelni w Australii). Z rozmów pani Stręk z artystami na temat prezentowanych prac (głównie fotografia dokumentalna i społeczna) zrodził się pomysł wyjazdu do Australii.  Dzięki pomocy pana Jacka Rybińskiego, jednego z artystów prezentujących swoje przestrzenne instalacje drukarskie, nasza studentka uzyskała szansę wyjazdu do Queensland College of Art, Griffith University w Brisbane. Pan Rybiński rozmawiał już wstępnie z panen Earle'm Bridger'em, fotografem, który  na tamtej uczelni pełni obowiązki Deputy Director Development  i  był także kuratorem wystawy w Łodzi. Pan Bridger zgodził się wstępnie na przyjazd naszej studentki na zasadzie „studenta obserwatora”, dzięki temu nie musi płacić czesnego (14.000 $ za semestr) i miałabym zagwarantowane mieszkanie/ nocleg, dostęp do studio, pracowni i zajęć na uczelni.
 
W najbliższym czasie podjęte zostaną działania dotyczące organizacji wystawy rewanżowej w Australii, która zgodnie ze wstępnymi ustaleniami ma odbyć się w drugiej połowie 2013 roku. czyli najprawdopodobniej w terminie, w którym Pani Stręk byłaby „studentem obserwatorem” w Queensland (lipiec-listopad 2013). Dzięki temu mogłaby pełnić rolę reprezentanta szkoły na miejscu w czasie wernisażu.
 
Problemem dla naszej studentki jest finansowa strona wyjazdu. Pomimo tego, iż dużą pomocą służy uczelnia przyjmująca, to nadal problemem pozostają inne koszty takie jak zakup biletu (ok.3000 - 5000 zł), koszty utrzymania  i oczywiście realizacji projektów. Stąd też szukamy instytucji, które oferują granty na tego rodzaju działania lub instytucji bądź prywatnych sponsorów, którzy byliby gotowi udzielić takiego wsparcia.
 
Pani Katarzyna studiuje na kierunku grafika, specjalizacja fotografia. Teoretycznie po wakacjach będzie na 3. roku studiów, ale w praktyce realizuje program 4. roku, w zeszłym roku z sukcesem zaliczyła jednocześnie 1. i 2. rok studiów. W semestrze zimowym roku akademickiego 2012/13 studentka będzie uczestniczyć w programie Erasmus (w drodze konkursu uzyskała miejsce w uczelni w Lyonie, École Nationale Supérieure des Beaux-Arts, Lyon (ENSBA Lyon).
 
Zainteresowania studentki koncentrują się wokół fotografii dokumentalnej i społecznej (photojournalism). Jest głęboko przekonana, że praca i nauka w różnorodnych  środowiskach kulturowych, kontakt z ludźmi z zupełnie innych środowisk, z innymi doświadczeniami i innym sposobem patrzenia na życie jest niepowtarzalną i najlepszą okazją na poznanie samego siebie. Takie doświadczenie pozwala szerzej spojrzeć na rzeczywistość i zwrócić uwagę na problemy i sytuacje, które dzięki utrwaleniu na fotografii stają się widoczne. Co więcej, punkt widzenia osoby z zewnątrz działa w analogiczny sposób  na ludzi żyjących na miejscu, zwraca uwagę na odmienne elementy czy sytuacje. Myślę, że warto wspomóc tego rodzaju misję artystyczną. Będę wdzięczna za wszelki rodzaj wsparcia.

Z poważaniem


Beata Bloch
Koordynator Biura Współpracy z Zagranicą
Coordinator of International Relations Office
Akademia Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi
Strzemiński Academy of  Art Łodź
 
ul. Wojska Polskiego 121
91-726 Łódź
tel./fax +48  42 254 74 03
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie odpowiada za treść komentarzy.